DM resultater 2021

DM i dværgpapegøjer DM i spurvepapegøjer
 DM2021dvpVInderKV1

Danmarks mester:

1. 462 p. Rene Abildgaard, Skive          
2. 462 p. Bruno Solberg, Rønde
3. 457 p. Per Mosgaard Larsen, Gistrup
4. 457 p. Poul Andersen, Hampen
5. 456 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
6. 455 p. Kim Refsgaard, Vejle
7. 454 p. René Larsen, Frederikshavn
8. 454 p. Kaj Jensen, Aabybro
9. 450 p. Kim Witte, Augustenborg
10. 449 p. Ole Simonsen, Brovst
11. 448 p. Thorkil Schrøder, Fredericia
12. 448 p. Klaus Holze Thøgersen, Fjerritslev

Danmarks mester:

1. 459 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
2. 458 p. Poul Andersen, Hampen3.
3. 451 p. Lene & Jens Ove Hansen,
               Odense SV. 
4. 447 p. Klaus Holze Thøgersen, Fjerritslev







 DM2021spvVinderKv1
DM2021Art01Gråhovedet

Artsvinder, Gråhovedet dvp.

1. 92 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 1.0 Grøn

2. 92 p. Klaus Holze Thøgersen, Fjerritslev
             med en 1.0 Grøn

3. 90 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 0.1Grøn

 

Artsvinder, Grønrygget spv. 

1. 91 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Grønrygget
             (F. p. passerinus), Grøn

2. 89 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Grønrygget
             (F. p. passerinus), Grøn

 

 DM2021Art12Grønrygget
 DM2021Art02Taranta

Artsvinder, Taranta dvp. 

1. 93 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Mørk grøn

2. 91 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Grøn

3. 91 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Oliven grøn



Artsvinder, Blårygget spv.     


1. 92 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Blårygget
             (F. x. xanthopterygius), Grøn

2. 92 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Blårygget
             (F. x. xanthopterygius), Grøn

3. 89 p. Alexander Holze Thøgersen, Aars
             med en Blårygget
             (F. x. xanthopterygius), Grøn

 Dm2021Art13Blårygget 2021
 DM2021Art04Rosenhovedet

Artsvinder, Rosenhovedet dvp. 

1. 93 p. Rene Abildgaard, Skive
             med en Orangemasket grøn

2. 93 p. Rene Abildgaard, Skive
             med en Orangemasket grøn

3. 93 p. Kaj Jensen, Aabybro
             med en Lutino

Artsvinder, Lessons spv.  

1. 92 p. Klaus Holze Thøgersen, Fjerritslev
              med en Blå

2. 92 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Amerikansk hvid

3. 92 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Grøn

 DM2021ART15Lessons
 DM2021Art05Rødhovedet

Artsvinder, Rødhovedet dvp.                      

1. 93 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Grøn

2. 93 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Grøn

3. 92 p. Bruno Solberg, Rønde
             med en Grøn

Artsvinder, Gulmasket spv.  

1. 93 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Grøn

2. 92 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Grøn

3. 92 p. Per Lind Lassen, Gistrup
             med en 1.0 Grøn

 DM2021Art16Gulmasket
 DM2021Art06Sorthovedet

Artsvinder, Sorthovedet dvp.

1. 91 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Cobolt

2. 91 p. Poul Andersen, Hampen
             med en 1.0 Grøn

3. 91 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Cobolt

 

 
 DM2021Art07Jordbærhovedet

Artsvinder, Jordbærhovedet dvp.

1. 91 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
             med en Grøn

2. 91 p. Andreas Holze Thøgersen, Aars
             med en Grøn

3. 90 p. Jørgen Madsen, Odense SØ.
             med en Grøn

   
 DM2021Art08Sodbrunhovedet

Artsvinder, Sodbrunhovedet dvp.

1. 92 p. Carsten Thomsen, Lystrup
             med en 1,0 Dominant boget kobolt

2. 91 p. Lene & Mads Ørum, Haarby
             med en Grøn

3. 91 p. Lene & Mads Ørum, Haarby
             med en Dominant broget Grøn

 

   
 DM2021 Vinder 1 dværg gruppe 5 6  

Bedste mutationsfugl gruppe 5-6 

1. 67 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Sorthovedet dvp.
             df. Viol Kobolt TurkisBlå

2. 67 p. Kim Refsgaard, Vejle
             med en Sorthovedet dvp.
             Misty Blå

3. 66 p. Poul Erik Buch, Jelling
             med en Rødhovedet dvp.
             Opaline ef. Euwing Grøn

 

Bedste mutationsfugl gruppe 5-6 

1. 65 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Lessons spv.
             TurkisBlå

2. 65 p. Lars-Jørgen Conrad, Låsby
             med en Lessons spv.
             TurkisBlå

3. 65 p. Klaus Holze Thøgersen, Fjerritslev
             med en Lessons spv.
             Mauve

 DM2021 Vinder 1 spurv gruppe 5 6

Kollektion A (Dværgpapegøje natur)

1. 369 p. et gns., 92.25 p. 
    Bruno Solberg, Rønde
    Rødhovedet dvp. 

2. 364 p. et gns., 91,00 p. 
    Rene Abildgaard, Skive
    Rosenhovedet dvp. 

3. 363 p. et gns., 90.75 p.
    Bruno Solberg, Rønde 
    Rødhovedet dvp.

Kollektion B (Dværgpapegøje mutation)

1. 370 p. et gns., 92.50
    Rene Abildgaard, Skive
    Rosenhovedet dvp.

2. 366 p. et gns., 91.50
    Bruno Solberg, Rønde
    Rødhovedet dvp.

3. 364 p. et gns., 91,00
    Rene Abildgaard, Skive
    Rosenhovedet dvp.          

Kollektion C (Spurvepapegøje natur)

1. 363  p. et gns., 90.75
    Lars-Jørgen Conrad, Låsby
    Lessons spv. 








Kollektion D (Spurvepapegøje mutation) 

1. 363 p. gns., 90.75 p.
    Lars-Jørgen Conrad, Låsby
    Lessons spv.    Margin1

2. 362 p. gns., 90.50 p.
    Poul Andersen, Hampen
    Lessons spv.